Aktualnosti

2 promila alkohola mogu izazvati smrt!?

29. studenoga u školskome holu upriličeno je predavanje za roditelje učenika od 5. do 8. razreda u organizaciji MUP-a Osječko-baranjske županije, a predavač je bio predstavnik Odjela za prevencije gospodin Škorvaga. Tema koju je prezentirao roditeljima je Alkoholizam i vandalizam kod mladih kojom je šokirao sve nazočne podatkom kako 70% mladih tijekom vikenda konzumira alkohol, a s konzumacijom započinju već u svojoj 14. godini života. Jednako zastrašujuć podatak je da je jednome petnaestogodišnjaku dovoljno da jedanput tjedno konzumira alkohol te da za već šest mjeseci pripadne skupini ovisnika. Iako je općepoznat i općepriznat podatak da je maloljetnim osobama zabranjena prodaja i točenje alkoholnih pića, oni do alkohola dolaze na vrlo lak način pa ovim putem apeliramo na roditelje da povećaju kontrolu nad svojom djecom jer Obiteljskim zakonom roditelj ima pravo, ali i dužnost mlađima od 16 godina zabraniti izlaske nakon 23 sata, a time i spriječiti moguća opijanja jer su mladoj osobi dovoljna 2 promila alkohola u krvi da izazovu smrtnost. Podsjetio je roditelje i kako je elektroničko nasilje uznapredovalo u odnosu na fizičko i verbalno i nažalost postalo svakodnevica te da zakonska odgovornost za bilo koji oblik kažnjive radnje započinje već u 14. godini života. Možda bi bilo dobro da češće imamo ovakva predavanja jer nas svakodnevni životni problemi tjeraju da se posvetimo njima, a preventivne mjere za sigurnost i zaštitu svoje djece najčešće pokrećemo kad nam se dijete nađe u već poodmaklom stadiju nekog problema.

Katarina Peulić, 8. razred

objavio: Administrator   datum: 17. 12. 2018.