Novinari

Tko nam je ukrao Božić?

Ovaj nam je prosinac započeo uvelike drugačije od prethodnih. Iako je škola bila ukrašena u duhu Božića, mi smo sjedili kod kuće i odrađivali nastavu na daljinu. Kad nam je učiteljica javila da se vraćamo u školu, bili smo i više nego sretni. No onda se opet u školi nije radilo što bi i inače jer nije bilo užurbanih priprema i proba za priredbu, već smo samo svoje učionice ukrasili i čekali školsko povjerenstvo da proglasi najljepše dekoriranu učionicu. Pobjednicima je proglašen 6. razred i oni su osvojili tortu, a ostali su razredi dobili za utješnu nagradu slasne kolače. Uključili smo se i u prikupljanje namirnica socijalno ugroženim obiteljima u Petrijevcima i Satnici te prikupljanju novčanih sredstava za naše školsko kumče Adelhelmu iz Tanzanije kojoj je zahvaljujući nama omogućeno školovanje i jedan školski obrok pa nam je ovo razdoblje došašća ipak djelomično ispunilo srca. Ipak, svi nažalost znamo da će nam ovaj Božić biti drugačiji što su potvrdili i učenici 8.razreda koji su na satu Hrvatskoga jezika napisali problemski članak naslovljen:

Tko nam je ukrao Božić?

Prijašnjih je godina na našim televizorima zeleni, čupavi stvor Grinch krao Božić. Ove je godine njegov posao preuzeo koronavirus koji je cijeli svijet postavio u karantenu.

Posvuda se nose maske, uvedene su mjere i ljudi svakodnevno umiru. Zabranjena su velika okupljanja i brojne aktivnosti. Mnogi ljudi tvrde kako ovaj Božić neće biti tako čaroban kao proteklih godina, neće biti adventa, kuhanog vina i šetnje gradovima pod šarenim lampicama. Ali tada se nameće pitanje, zar je Božić advent, vino, kobasice, lampice i darovi? Zar  su svi mediji zaboravili koje je značenje Božića? Kako možemo pokraj Spasiteljevog rođenja misliti na gužve po trgovima i na čekanje u redu za čašu vina. Koja je svrha tog predivnog blagdana ako ćemo na Božićno jutro trgati omote s poklona, a nećemo se sjetiti komu je taj dan posvećen. Uzalud sva hrana koja nam se nađe na stolu toga dana ako se nećemo prije jela prekrižiti i sjetiti se Isusa. Ljudi su sami ukrali Božić, kradu ga već godinama. Svake se godine fokusiraju na ono vanjsko, dekoracije, odjeću s božićnim motivima, čišćenje svake prostorije u kući i koje kolače ispeći. Nikome nije problem ispeći nekoliko vrsta torti, ali je svima odlazak na misu ogroman napor. U Bibliji piše da trebamo bdjeti jer ne znamo ni dana ni časa Isusovog dolaska. Kako bi to izgledalo da dođe na Božić?

Da, svi smo mi lopovi i sami sebi svjedoci, odvjetnika nemamo, ali sudac je Bog. Sudit će nam na nebesima, a mi nećemo o ovom blagdanu znati ništa više nego da se jede i daruje. Možda će nam ovaj nezaustavljivi virus dati predah od svega svjetovnog i materijalnog, da napokon predahnemo i potražimo Božić na pravom mjestu, koje nije u gužvi, gradu, već u našem srcu.

Dora Keškić, 8.r.

objavio: Ivana Kužić   datum: 20. 12. 2020.