Mjesec hrvatske knjige 2022.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige je posvećen mladima jer je upravo 2022. godina proglašena Europskom godinom mladih.

Tema glasi Generacija K, s naglaskom na dva ključna pojma – knjigu i knjižnicu. Tom temom želi se skrenuti pozornost na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija s obzirom na njihova specifična obilježja.

Izabran je moto Misli na sebe – čitaj!

Olja Savičević Ivančević, spisateljica i pjesnikinja, ovogodišnja ambasadorica Mjeseca hrvatske knjige, naglašava da je potrebna ljubav između knjige i čitatelja, a da bi ona bila stvarna i trajna, treba biti obostrana. To znači da bi i knjige trebale „voljeti“ svoje mlade čitateljice i čitatelje, da bi im trebale prići ili biti pristupačne. To trebaju biti knjige koje njih kuže, jer to znači ponuditi im razumijevanje. Reći: Evo, vidiš, nisi baš sama ili sam. Dio si velike i otvorene zajednice čitatelja, generacije koja pripada svim uzrastima, zaključuje ambasadorica.

A jedno od prvih mjesta na kojemu se događa susret mladih i knjige je upravo školska knjižnica. U Mjesecu hrvatske knjige tih je susreta bilo i više no inače.

Krenuli smo susretom s najmlađima: polaznicima mješovite vrtićke skupine Dječjeg vrtića Maslačak iz Petrijevaca u pratnji njihovih teta. Druženje smo započeli vlakićem kojim smo obilazili i upoznavali knjižnicu, a nastavili i završili pričom.

Prvi put u školskoj knjižnici bili su i naši prvašići sa svojom učiteljicom Ksenijom Kostelac. Trebali smo ih upoznati što je knjižnica, što se u knjižnici nalazi, tko u knjižnici radi i kojih se pravila u knjižnici treba držati, ali su oni o tome već znali mnogo, pa je druženje s njima bilo lijepo i ugodno. I ono što je ovaj put najvažnije, saznali su na kojoj se polici nalaze knjige koje oni mogu čitati, a da je to važno, vidi se po broju njihovih dolazaka u knjižnicu i broju pročitanih knjiga. Neki od njih su knjige čitali sami, a neki su se uz knjigu družili sa svojim ukućanima kojima zahvaljujemo i potičemo ih da to čine i dalje!

Učenike 2. i 3. razreda sam zajedno s njihovim učiteljicama pozvala na druženje s knjigom u čitateljskom klubu Čitam, ne skitam. Upoznali smo ih s načinom rada kluba i onim što je najvažnije: knjigama koje ih čekaju na posebno označenoj polici i za koje se nadamo da ih vole i čekaju obostranu ljubav.

S učenicima trećeg razreda sam u suradnji s njihovom učiteljicom Kristinom Perak održala radionicu o dječjim časopisima koji su odličan medij najmlađima za ulazak u svijet čitanja.

Učenike drugoga razreda smo učiteljica Anamaria Vojnović i ja uvele u svijet znanja iz enciklopedija, onih koje se nalaze u našoj referentnoj zbirci i onih koje se nalaze na mreži. Učenici su trebali naučiti kako se služiti njima i u tome su bili spretni i uspješni!

Učenici 4. razreda sa svojom učiteljicom Nedom Zemljak su za godišnji razredni projekt odabrali kravatu. Njoj smo posvetili i druženje u Mjesecu hrvatske knjige. Počeli smo s pričom pitalicom Božidara Prosenjaka u kojoj su svi učenici prepoznali kravatu, a nastavili smo radionicom izrade i ukrašavanja kravate od papira.

S učenicima 6. razreda i njihovom razrednicom Monikom Barbarom Bogdanić družili smo se u dva navrata: prvi put sam pred njih postavila čitateljski izazov. Izazov je to u kojemu ih pozivam da od studenog, od početka Mjeseca hrvatske knjige, pa do Svjetskog dana knjige koji je 23. travnja, pročitaju što više od ponuđenih knjiga. Knjige su iz naše zbirke za slobodno vrijeme koje su prilagođene njihovom uzrastu i za koje se nadam da će ih potaknuti na čitanje. Druga je prilika bila zabava uz društvene igre u knjižnici koje smo, nakon duge tri godine pandemijskih okolnosti, izvukli iz ormarića na otvorenu policu i uz koje je pravilo o tišini u prostoru knjižnice bilo privremeno nevažeće!

O događajima u Mjesecu hrvatske knjige pogledajte i u našoj foto-galeriji!

Ljiljana Cecelja, knjižničarka

objavio: Ivana Čolaković   datum: 15. 11. 2022.