Noć knjige

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine povodom Dana hrvatske knjige (22. travnja) i Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja). Manifestacija je to koja promiče kulturu čitanja, ističe ljepotu čitanja i važnost knjige u suvremenom društvu.

Sudjelovali smo i u ovoj, jubilarnoj desetoj, Noći knjige, čija je tema bila ljekovita moć knjige. Maskota Noći knjige 2021. bila je Knjiguška, babuška (matrjoška), tradicionalna ruska igračka, a u čast ruskog autora, Fjodora Mihajloviča Dostojevskog čiju 200. obljetnicu rođenja slavimo ove godine.

Knjigom i šetnjom pokušali smo izliječiti naš 4. razred. Učenici su u potrazi za pričom šetali  hodnikom, učionicom i knjižnicom i tako otkrivali sve više o djevojčici Ani i njenim strahovima. Upoznali su tom prilikom Strahojeda, pokrete i pjesmicu koju on preporučuje u borbi sa strahovima. Uvjerili smo Anu da se ne treba bojati škole, psa Kikija, a pogotovo testa iz matematike. Učenicima nije bilo teško otkriti čega se sve oni boje i što bi izložili u Muzeju strahova. Zaključili smo da i odrasli imaju svoje, manje ili više opravdane, strahove i da su oni sastavni dio naših života, ali im ne smijemo dozvoliti da upravljaju nama. Bili su kreativni i pokazali nam kako oni zamišljaju Strahojeda i  kako bi utješili prijatelja ili prijateljicu koji se boje nečega. Strah od javnog nastupa pobijedili smo upravo time: javnim nastupom, izražajnim čitanjem pjesmice Strah Grigora Viteza.

Na kraju smo svi napravili ono što nas je Strahojed naučio da trebamo kada se suočimo s malim ili velikim strahom: počešali se iza lijevog uha, duboko uzdahnuli i zapjevali: U strahu su vel'ke oči, samo diši, sve će proći!

Ljiljana Cecelja, knjižničarka

objavio: IVANA Čolaković   datum: 29. 4. 2021.