Drugi razred u Noći knjige

Sudjelovali smo u Noći knjige, manifestaciji koja već jedanaestu godinu slavi knjigu i čitanje.

Noć knjige jedanaestu se godinu zaredom održava u povodu Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja).

Noć knjige ove godine propitkuje slobodu i knjigu kao prostor slobode pa nas organizatori pozivaju da pokažemo kako nam knjige pomažu proširiti granice našeg unutarnjeg i vanjskog svijeta, odnosno kako šire prostor slobode u nama.

Učenicima drugoga razreda ponudili smo radionicu u knjižnici u kojoj su čitali ulomke iz knjiga koje nisu obvezna lektira, već su na popisu knjiga za slobodno vrijeme. Podijeljeni u četiri skupine, radoznalo su tražili ono što smo im postavili kao cilj: blago u knjižnici.  Krećući se između polica i knjiga, čitajući i rješavajući zagonetke i premetaljke, prateći tragove u knjižnici, ali i one koje smo postavili u virtualnom svijetu, brzo su došli do zadnjega zadatka gdje smo im postavili malu slatku nagradu. U prvi su mah pomislili da je to ono za čime su tragali, ali su brzo, čitajući zadatak pažljivije svi pronašli traženo blago: knjige na policama knjižnice.

Bio je to i cilj ove radionice: još jednom istaknuti važnost knjige i čitanja i omogućiti učenicima da knjigu, knjižnicu i čitanje povežu s nečim što im je zabavno, zanimljivo i ugodno. Pogledajte u foto-galeriji jesmo li u tome uspjeli!

Najveću nacionalnu manifestaciju posvećenu knjizi iskoristili smo kao završetak našeg godišnjeg projekta kluba čitatelja Čitam, ne skitam. Pljeskom smo ohrabrili i knjigama nagradili one koji su pročitali najviše knjiga i skupili najviše pečata u svojoj čitateljskoj iskaznici. Njih, a i sve ostale učenike, pozivamo da i dalje čitaju knjige s police projekta, a pohvaljujemo Anju Jurković, Leu Grizbaher i Marina Petrušića i obećavamo da ćemo policu popuniti novim naslovima, jer su oni već sve pročitali.

Ljiljana Cecelja, knjižničarka

objavio: Ivana Čolaković   datum: 26. 4. 2022.